Stává se vám někdy, že si podvědomě sami podkopávate nohy? Říkáte si, tak na tohle nemáš! Vnitřně se raději nastavíte na neúspěch, než abyste si řekli, že na to máte. Nejste v tom sami. Každý máme v hlavě vnitřního kritika – sabotéra, který nás ovlivňuje. Odpověď na otázku proč tomu tak je a jak si můžeme sami sebe nasměrovat na úspěch můžete hledat v konceptu pozitivní inteligence Sabotéři v naší hlavě od Shirzada Chamina.

Můj vnitřní hlas – můj kritik

Náš vnitřní hlas v hlavě, vnitřní kritik – Soudce, který nemilosrdně hodnotí každodenní situace, nás pravidelně trestá za chyby z minulosti, dokáže děsit nejistou budoucností, způsobuje úzkosti, pocity hanby či viny.

Pokud tomuto hlasu dáme velký prostor, má nad námi moc a ovlivňuje naše každodenní jednání a rozhodování. Je naprosto běžné, že občas sabotujeme sami sebe. Rozmýšlíme nad tím, kde se co může pokazit a nejsme schopni kvůli vykonstruovaným starostem spát. Nebo aktivně prokrastinujeme a neustále úkoly odkládáme i navzdory jejich důležitosti. Perfekcionismus nás brzdí na příklad v dokončení webových stránek. Sice už jsou hotové, ale my stále nejsme spokojeni. Nechceme se vrátit po rodičovské do práce, ale bojíme se nejistoty začít pracovat sama na sebe. Hlasy nám nalhávají, že nemáme na to, být sama sobě šéfovou. 

Náš vnitřní kritik – Soudce, na tyto trudnomyslné myšlenky není sám. Pomáhá mu hned 9 pomocníků – Sabotérů.

Vnitřní sabotéři

Kdo jsou Sabotéři a kde se vzali?

Sabotéři sídlí ve starších částech mozku. Říká se mu Plazí mozek. Ten je spojen s přežitím a spouští reakci na nebezpečí bojuj nebo uteč“. Znáte to sami, když zažíváte silné emoce jako je zlost, úzkost, frustrace, pochybnosti o sobě samém, lítost, obviňování se či hanbu. Pak reagujeme jinak než obvykle. Je to tím, že Sabotéři se aktivují, převezmou kontrolu nad situací a začnou ovládat naše myšlení. Pohánějí nás přes negativní emoce, díky čemuž sice dosáhneme určitých výsledků, ale nikdy ne toho nejlepšího, čeho jsme schopni. 

Proč tomu tak je? Když fungujeme na základě negativních emocí, soustředíme se na sebe a svou obranu, přestáváme naslouchat a nejsme schopni vnímat podněty z okolí.

Proč jsou sabotéři naši nepřátelé?

Negativní vzorce myšlení a omezující přesvědčení vznikly v našem dětství, aby nás chránily a pomohly nám zvládnout nástrahy dětství. V dospělosti již tyto kritické hlasy nepotřebujeme. Ale za ta léta, co s nimi žijeme, se nám zabydlely v hlavě. Někdy je těžké je rozpoznat, součástí jejich strategie je říkat nám, že to s námi myslí dobře. Co nás dříve chránilo, je dnes pro nás limitující.

Náš vnitřní kritik jako hlavní motivátor

Můžete namítnout, že za velkou část svého úspěchu vděčíte právě svému Soudci a jeho pomocníkům. Můj Soudce mě stále motivuje a postrkuje dopředu. 

Já osobně za sebe mohu říct, že díky svému Soudci jsem dosáhla toho, že jste tu se mnou a sdílím s vámi svoje poznatky. Pracovala jsem, dosahovala výsledků, ale taky mě často pronásledoval mučivý hlas mého Soudce. Nenechával mě spát a pranýřoval za každou chybu.

 

Je v pořádku, když nás zachvátí zlost, zklamání, pocit viny či hanby jako bezprostřední reakce na nějakou událost. Tuto situaci můžeme přirovnat k bolesti, kterou cítíme, když sáhneme rukou na rozpálenou plotnu. Chvilka fyzické bolesti nás chrání, abychom předešli většímu zranění.

Soudce nás varuje, že se situace nevyvíjí dobrým směrem. Nemusíme však naslouchat jeho dalším lžím a trápit se negativními myšlenkami. Přehnaná kritika nás totiž brzdí. Stojíme na místě, máme úzkosti a bojíme se udělat jakékoliv rozhodnutí. V tento moment je to jen na nás, zda pustíme Soudce ke slovu a jak velký prostor mu ponecháme. 

Pokud se necháme ovládat Soudcem, nasloucháme jeho lžím, je to jako bychom stále drželi ruku na rozpálené plotně. Chvilka psychologické bolesti je užitečná tím, že nás varuje.

Proti Soudci stojí  naše moudré vnitřní já, Mudrc / Vědma a motivují nás přes pozitivní emoce. Chcete vědět, který ze sabotérů vás nejvíc ovládá? Co vás vnitřně brzdí a proč, ale především, jak s tím můžete pracovat? Napište si o průvodce sabotéry, abyste věděli, který ze sabotérů převládá ve vaší hlavě a jak jej můžete vnitřně zpracovat. 

Objevte cestu ke změně

Odhalte, co přesně vás brzdí v tom, abyste se cítili spokojeni. Stáhněte si průvodce, který vám napoví, co konkrétně vás limituje. Jde totiž o sabotéra ve vaší hlavě. Je to červík, který vás nahlodává k tomu, abyste sabotovali váš život.

Když budete vědět, jakého sabotéra máte ve vaší hlavě, snadno mu budete čelit a sami sebe nastartujete k lepšímu životu.