Každý z nás má občas v hlavě vnitřního kritika, který nemilosrdně hodnotí každodenní situace, pravidelně nás trestá za chyby z minulosti, dokáže děsit nejistou budoucností, způsobuje úzkosti, pocity hanby či viny.

Je v pořádku, když nás zachvátí na pár vteřin zlost, zklamání, pocit viny či hanby jako bezprostřední reakce na nějakou událost. Ale není nutné dávat tomuto hlasu více prostoru, protože pak má nad námi moc a ovlivňuje naše každodenní jednání. Sabotujeme sami sebe. Tento hlas ti můžete představit jako hlas Soudce. Soudce si bere na pomoc další sabotéry. 

Sabotéři (Soudce a jeho pomocníci) nám původně sloužili a v dětství nás psychicky ochraňovali, pomáhali nám fyzicky a emocionálně přežít. Ale teď v dospělosti jsou nám spíš na obtíž a bojujeme s nimi.

Všichni se rodíme s přednostmi, se silnými stránkami, které nám pomáhají uspět, když je dobře využijeme. Každý sabotér má silné stránky, ze kterých se stávají naše slabiny, když je nadužíváme či to zkrátka s nimi přeháníme.  

 

Náš vnitřní kritik – Soudce však na trudnomyslné myšlenky není sám. Pomáhá mu hned 9 pomocníků – Sabotérů. Představuji vám sabotéra Vedoucího neboli Kontrolora. 

Sabotér Kontrolor nevydrží bez kontroly druhých

Dokážete uhádnout, kde potkáte nejvíce lidí se sabotérem Kontrolor? A jak to vypadá, když se nechají unést a přepálí to?

Za těch pár let strávených v organizacích v těsné spolupráci s vedením jsem potkala spousty manažerů, kteří měli až úzkostnou potřebu mít situaci neustále pod kontrolou. Tlačili, aby činy ostatních byly podle jejich představ až do posledního detailu. A ještě žili v domnění, že ostatním pomáhají. Potkala jsem majitele firmy, který si užíval debaty, výzvy, podněcoval konfliktní situace. Lidem s opačnými tipy sabotérů (třeba Unikač nebo Utěšitel) naháněl strach a diskuze měly zničující dopad na jejich sebevědomí. 

V angličtině používané označení “Controller” se do češtiny překládá dvojím způsobem. Můžete se setkat s označením Vedoucí nebo Kontrolor. Vedoucí chce mít situaci pod kontrolou, řídit celý svět. Pokud se mu to nedaří, zažívá úzkosti, vztek nebo ostatní zastrašuje. 

Člověk s dominantním sabotérem Vedoucího je velmi netrpělivý, svéhlavý a soutěživý. Nebojí se ostatní konfrontovat se svými názory, mluví přímo a nevadí mu tlačit ostatní mimo jejich komfortní zónu. Když se mu podaří něco, o čem ostatní jen sní, je ve svém živlu. Zastrašuje druhé a je překvapen, když se ostatní cítí zraněni.

Co nám Kontrolor nalhává? 

Beze mě toho moc nedokážeš. Musíš na lidi tlačit, postrkovat je.

Pokud nebudu ten, který vše ovládá, budu ovládán sám. S tím nedokážu žít.

Snažím se všechnu práci dodělat, ať to stojí cokoli. 

Kontrolor dosahuje dočasných výsledků, ale za cenu toho, že se ostatní cítí ovládáni, rozčilení, neschopní využít svůj vlastní vysoký potenciál. Způsobuje svému okolí velkou část úzkostí, protože mnoho záležitostí v práci i osobním životě nikdy nelze mít zcela pod kontrolou.

Kontrolor a jeho silné stránky 

Když má člověk se sabotérem KontrolorVedoucí situaci pevně v rukou a nenechá se ovládat, je to rozený Vůdce. Sebevědomý, akční, rozhodný, svéhlavý a vytrvalý. Dokáže přimět k akci nejen sebe, ale i ostatní. Umí se rozhodnout pro správnou věc, i když je nepopulární, a dosahuje tak výjimečných výsledků.

Malý test k zamyšlení

Využijte škálu 0 až 10. Přemýšlejte, jak silný je Kontrolor ve vás? A jaký má na vás vliv?  Jak se vám to projevuje v životě, ať v práci nebo doma? A jak se v tom cítíte? 

Mám pro vás návrh: co kdybyste si ponechali tu obrovskou sílu, kterou máte a přesměrovaly své ambice kontrolovat všechny a všechno na kontrolu své mysli? Jednoduše si přiznejte, že se občas cítíte zranění, odmítnutí nebo vás trápí úzkosti z toho, že nemůžete mít většinu záležitostí v životě pod kontrolou. 

Věnujte pozornost svým vlastním emocím. Buďte k sobě laskavější. Mějte soucit nejen sama se sebou, ale i s ostatními.  

Jde to? Cítíte se fajn? Případně přemýšlejte, co dalšího byste si poradili?

Chcete vědět, který ze sabotérů vás nejvíc ovládá? 

Pokud vás téma zajímá a chcete zjistit, které sabotéry si nosíte v hlavě, můžete si udělat test ZDARMA. Stačí jen vyplnit dotazník (v angličtině trvá 10 minut). V případě zájmu o individuální interpretaci výsledků testu, mi napište. Ráda s lidmi objevuji, co konkrétně je brzdí v cestě za úspěchem a pomáhám se sabotéry v hlavě pracovat, tak aby byli užiteční. 

Renata Anisimová

Je systemická koučka a nadšená propagátorka konceptu Pozitivní Inteligence. Baví ji poznávat lidi a jejich příběhy, pomáhat jim dosáhnout vysněných snů a cílů. Ve své praxi vychází především ze systemického přístupu a myšlení. 

Zabývá se i mentálním tréninkem, jak ovládnout sabotéry v naší hlavě.