Každý z nás má občas v hlavě vnitřního kritika, který nemilosrdně hodnotí každodenní situace, pravidelně nás trestá za chyby z minulosti, dokáže děsit nejistou budoucností, způsobuje úzkosti, pocity hanby či viny.

Je v pořádku, když nás zachvátí na pár vteřin zlost, zklamání, pocit viny či hanby jako bezprostřední reakce na nějakou událost. Ale není nutné dávat tomuto hlasu více prostoru, protože pak má nad námi moc a ovlivňuje naše každodenní jednání. Sabotujeme sami sebe. Tento hlas ti můžete představit jako hlas Soudce. Soudce si bere na pomoc další sabotéry. 

Sabotéři (Soudce a jeho pomocníci) nám původně sloužili a v dětství nás psychicky ochraňovali, pomáhali nám fyzicky a emocionálně přežít. Ale teď v dospělosti jsou nám spíš na obtíž a bojujeme s nimi.

Všichni se rodíme s přednostmi, se silnými stránkami, které nám pomáhají uspět, když je dobře využijeme. Každý sabotér má silné stránky, ze kterých se stávají naše slabiny, když je nadužíváme či to zkrátka s nimi přeháníme.  

 

Náš vnitřní kritik – Soudce však na trudnomyslné myšlenky není sám. Pomáhá mu hned 9 pomocníků – Sabotérů. Představuji vám sabotéra Unikače. 

Raději klid a harmonii něž řešit konflikty

Sabotér Unikač hledá klid a harmonii jak u sebe, tak s ostatními. Má pohodový, vyrovnaný temperament. Je flexibilní a přizpůsobivý. Má tendence být pozitivní a „relativně” neodsuzovat druhé. 

Sabotér Unikač sice nepatří mezi mé hlavní sabotéry, ale v průběhu Mental Fitness tréninku jsem odhalila jeho vliv v partnerském životě. Pro zachování klidu a harmonie jsem se často vyhýbala konfliktu a utíkala z nepříjemných diskuzí. Měla jsem tendence se přizpůsobit a kývnout na věci proti své vůli. Ale jak nám asi bude, když se za sebe nepostavíme ve chvíli, kdy nám o něco důležitého jde? 

Jak poznáte, že jedním z našich hlavních sabotérů je právě Unikač?

Když bereš ohledy na city ostatních, jsi hodný člověk.”

 “Z konfliktů nemůže vzejít nic dobrého.”

“Je dobré umět se přizpůsobit.”

“Někdo musí hrát roli usmiřovatele.”

Člověk, který má silného sabotéra Unikače se zaměřujeme se pouze na to příjemné a pozitivní v našem životě. Zlehčuje problémy a snaží se k tomu přimět i ostatní. Pokud musí vzdorovat, volí raději cestu pasivní-agresivity než přímou konfrontaci. Libuje si v rutinách. Před těžkým úkolem utíká k prokrastinaci.

Prokrastinujete? Utíkáte před problémy a konflikty? Potlačujete vztek a nelibost? 

Uvědomte si, že pokud odmítáte vše negativní, co se ve vašem životě děje, ochuzujete se o možnost něčeho dosáhnout, uspět, vyhrát. 

Sepište si seznam úkolů, činností, kterým se dlouhodobě vyhýbáte. Přiřaďte jim důležitost. Sama sebe se zeptejte, co se stane, když úkol nedokončíte?  

Nyní si opět projděte jednu položku za druhou a ptejte se laskavě sama sebe: Chce se mi nyní řešit tuto položku? Jsem ochotna začít tuto položku řešit? 

A pokud pořád cítíte odpor a nechce se vám, pokračujte na další položku ve svém seznamu. Najděte ten úkol nebo činnost, do které se vám opravdu chce nejvíce. Do té se s chutí pusťte. Jakmile ji vyřešíte, budete se cítit lépe. Zbavíte se postupně pocitu viny a hanby a dostanete chuť do dalších položek. A pokud ne, nebuďte na sebe přísná. To byste opět posilovala svého vnitřního kritika, a to už nechcete. Buďte k sobě laskavá. Nalejte si kávu, čaj a nebo sklenku vína a vraťte se ke svému seznamu později. Ano, Unikač částečně opět vítězí díky vaší prokrastinaci, ale kus práce už máte za sebou a za to je potřeba se odměnit. 

Chcete vědět, který ze sabotérů vás nejvíc ovládá? 

Pokud vás téma zajímá a chcete zjistit, které sabotéry si nosíte v hlavě, můžete si udělat test ZDARMA. Stačí jen vyplnit dotazník (v angličtině trvá 10 minut). V případě zájmu o individuální interpretaci výsledků testu, mi napište. Ráda s lidmi objevuji, co konkrétně je brzdí v cestě za úspěchem a pomáhám se sabotéry v hlavě pracovat, tak aby byli užiteční. 

Renata Anisimová

Je systemická koučka a nadšená propagátorka konceptu Pozitivní Inteligence. Baví ji poznávat lidi a jejich příběhy, pomáhat jim dosáhnout vysněných snů a cílů. Ve své praxi vychází především ze systemického přístupu a myšlení. 

Zabývá se i mentálním tréninkem, jak ovládnout sabotéry v naší hlavě.